loader
Porady prawne

Unikaj jazdy w stanie rozproszenia uwagi, stosując się do tych 6 wskazówek

Każdego dnia w Stanach Zjednoczonych około dziewięć osób ginie, a 1153 zostaje rannych w wypadkach samochodowych spowodowanych przez rozproszoną jazdę. Jednak kierowcy mogą uniknąć niebezpiecznych zachowań, takich jak rozproszona jazda, pozostając uważnym i skupionym na jezdni.

Nasi oddani adwokaci od wypadków samochodowych zajmowali się wieloma sprawami dotyczącymi ofiar, które zostały poszkodowane przez rozproszonego kierowcę. Rozumiemy, co jest potrzebne do reprezentowania tego typu roszczeń, aby pomóc Ci uzyskać maksymalną kwotę odszkodowania, na którą zasługujesz.

Poniżej, nasi adwokaci obrażenia ciała omówić kilka metod kierowcy mogą korzystać, aby utrzymać się z coraz rozproszony podczas jazdy:

1. Wyłącz swój telefon komórkowy

Jedną z głównych przyczyn rozproszonej jazdy jest korzystanie z telefonu komórkowego. Aby upewnić się, że jesteś skupiony na drodze, wyłącz telefon komórkowy podczas jazdy.

Dodatkowo, podczas jazdy należy trzymać telefon komórkowy poza zasięgiem. W ten sposób unikniesz pokusy odpisania na wiadomość tekstową lub wykonania połączenia telefonicznego.

Nawet jeśli korzystasz z urządzenia głośnomówiącego, telefon komórkowy może rozpraszać, odciągając Twoją uwagę od jezdni.

telefon

2. Nie prowadź w stanie senności lub zmęczenia

W wielu przypadkach, jazda w stanie senności powoduje takie same skutki jak jazda pod wpływem alkoholu i może być równie niebezpieczna. Według AAA Foundation for Traffic Safety prawdopodobieństwo spowodowania wypadku podczas jazdy w stanie bezsenności jest cztery razy większe niż w przypadku kierowców, którzy otrzymali siedem do ośmiu godzin snu poprzedniej nocy.

Jeśli zauważysz, że ogarnia Cię senność podczas jazdy, powinieneś natychmiast znaleźć miejsce, w którym będziesz mógł odpocząć. Zjedź na pobocze i znajdź bezpieczne miejsce, aby uciąć sobie krótką drzemkę lub odpocząć tyle, ile potrzebujesz przed dalszą jazdą.

3. Ogranicz liczbę pasażerów w samochodzie

Pasażerowie jadący w pojeździe często rozpraszają kierowców. Może to obejmować angażowanie się w rozmowę z pasażerem lub utratę koncentracji na jezdni z powodu działań pasażera.

Większa liczba pasażerów zwiększa rozproszenie uwagi i aktywność w pojeździe, odciągając uwagę kierowcy od zadania prowadzenia pojazdu. Z tego powodu należy ograniczyć liczbę pasażerów, którzy mogą przebywać w pojeździe podczas jazdy.

4. Nie wykonuj wielu zadań podczas jazdy

Inną częstą przyczyną rozproszenia uwagi podczas jazdy jest próba wykonywania wielu zadań podczas prowadzenia pojazdu.

Istnieje jednak kilka sposobów, aby uniknąć wielozadaniowości podczas jazdy. Należą do nich:

  • Kończenie układania włosów, makijażu i ubierania się przed wyjściem z domu, a nie w czasie jazdy
  • Regulacja radia, ogrzewania i chłodzenia, GPS, lusterek, foteli i innego sprzętu lub urządzeń przed wyruszeniem w drogę
  • Odkładanie odpowiedniej kwoty pieniędzy na opłaty drogowe przed rozpoczęciem podróży
  • Wykonywanie niezbędnych połączeń telefonicznych i wysyłanie wiadomości tekstowych przed wyruszeniem w drogę
  • Powstrzymanie się od angażowania się w rozpraszające rozmowy lub czynności podczas jazdy

5. Poproś o pomoc

Jeśli w samochodzie znajdują się pasażerowie, a Ty potrzebujesz czegoś podczas jazdy, poproś ich o pomoc, zamiast próbować zrobić to samemu.

Pasażerowie mogą wykonać za Ciebie kilka zadań podczas jazdy, które pozwolą Ci uniknąć rozpraszania uwagi. Obejmuje to regulację ustawień systemów i urządzeń w pojeździe, wysyłanie wiadomości tekstowych lub zajmowanie się potrzebami innych pasażerów.

6. Zatrzymaj się, aby załatwić pilne sprawy

Jeśli pojawi się coś, co wymaga Twojej uwagi podczas jazdy, bezpiecznie zjedź na pobocze zanim zajmiesz się tą sprawą.

Ponadto przed rozpoczęciem podróży należy bezpiecznie zabezpieczyć zwierzęta domowe i dzieci. Może to pomóc ograniczyć liczbę czynników rozpraszających uwagę w pojeździe i zapobiec zbytniemu angażowaniu się w sprawy pasażerów podczas jazdy.

Jeśli zostałeś poszkodowany w wypadku spowodowanym przez roztargnionego kierowcę, możesz mieć prawo do odszkodowania za koszty leczenia, utracone zarobki oraz ból i cierpienie.