loader
Wypadki komunikacyjne

Ryzyko związane z jazdą za kierownicą i odpowiedzialność, gdy zbyt bliskie podążanie za pojazdem powoduje wypadek

Słowo "tailgate" odnosi się nie tylko do tego, co wielu fanów piłki nożnej robi przed rozpoczęciem meczu, ale także do jednego kierowcy jadącego za innym samochodem zbyt blisko.

Jazda za innym pojazdem jest niezwykle niebezpieczna, ponieważ kierowca ma niewiele czasu, aby zwolnić, jeśli kierowca prowadzący włączy hamulec. Dlatego też zwolennicy bezpieczeństwa drogowego i organy regulacyjne zalecają zachowanie przynajmniej kilkusekundowej odległości między samochodem a pojazdem jadącym przed Tobą.

Poniżej dowiesz się więcej o zagrożeniach związanych z takim zachowaniem kierowcy, dlaczego do niego dochodzi i jak ocenić winę za wypadek spowodowany przez "tailgating". Omawiamy również kilka praktycznych kroków, które możesz podjąć, aby uniknąć wyprzedzania innych pojazdów, wraz z tym, co powinieneś zrobić, jeśli jesteś wyprzedzany.

Prawnicy Grupy Prawnej ds. Wypadków Samochodowych są tutaj, aby pomóc ofiarom wypadków podczas jazdy pod prąd i innych wypadków samochodowych. Nasi adwokaci uzyskali miliony w odszkodowaniach dla ofiar wypadków w całym stanie. Nasz założyciel służył jako główny doradca w ponad 40 procesach z udziałem ławy przysięgłych i uzyskał werdykty.

Problemy z podążaniem zbyt blisko

Czy wiesz, że jeśli jedziesz z prędkością 100 kilometrów na godzinę (km/h) potrzebujesz co najmniej 240 metrów, aby całkowicie się zatrzymać?

Aby dać Ci wyobrażenie o tym, ile to jest, naczepa ma około 0,20 razy więcej. Innymi słowy, potrzebujesz sporo czasu i miejsca, aby się zatrzymać, gdy jedziesz 60 mil na godzinę. Jeśli kierowca samochodu jadącego przed Tobą nagle zwolni, a Ty jesteś mniej niż kilka sekund za nim, możesz nie być w stanie zatrzymać się przed zderzeniem ze zderzakiem samochodu jadącego z przodu.

Jazda na ogonie jest niebezpieczna w każdych warunkach pogodowych, ale jest szczególnie niebezpieczna, gdy droga jest mokra z powodu deszczu lub śniegu. W takich warunkach potrzebujesz jeszcze więcej miejsca pomiędzy swoim pojazdem a pojazdem jadącym przed Tobą.

Może Ci się wydawać, że możesz uniknąć zderzenia po prostu patrząc na samochód przed Tobą. Jednak reakcja na zagrożenie na drodze może trwać od jednej do dwóch sekund. Jeśli znajdujesz się zbyt blisko samochodu przed Tobą, jedna lub dwie sekundy mogą być wystarczającym opóźnieniem, aby spowodować kolizję.

Jazda za samochodem jest szczególnie niebezpieczna w przypadku pojazdów ponadgabarytowych, które często potrzebują więcej czasu i miejsca na zatrzymanie się w porównaniu z mniejszymi pojazdami.

Należy również unikać wyprzedzania pojazdu znacznie większego od naszego, np. ciężarówki. Jeśli jesteś na autostradzie lub międzystanowej, zderzenie prawdopodobnie nastąpi przy dużej prędkości i Twój samochód może wślizgnąć się pod tył naczepy. Spód naczepy prawdopodobnie znajdzie się wyżej niż maska Twojego pojazdu i może nawet przebić przednią szybę. Takie zderzenia często zagrażają życiu.

Dlaczego kierowcy zjeżdżają na pobocze?

Kierowcy często uderzają w tył pojazdu w wyniku szału na drodze lub agresywnej jazdy. Mogą znajdować się w dużym ruchu ulicznym i być z tego powodu bardzo niezadowoleni.

Często można zaobserwować takie zachowanie na autostradach lub innych drogach z większymi ograniczeniami prędkości niż drogi gruntowe. Kierowca na skrajnie lewym pasie zbliża się do innego samochodu, który jedzie znacznie wolniej, a kierowca jest zmuszony zwolnić, aby uniknąć kolizji. Kierowca nie zwalnia jednak, aby zachować bezpieczną odległość między swoim pojazdem a pojazdem poprzedzającym. Jeśli taka sytuacja ma miejsce w nocy, kierowca jadący z tyłu może migać reflektorami, aby zasygnalizować, że chce, aby drugi kierowca zmienił pas ruchu i zjechał mu z drogi.

Jazda za ogonem może być również konsekwencją rozproszonej jazdy. Na przykład, w korku kierowca może patrzeć na swój telefon lub bawić się radiem. Zanim się obejrzy, zderzak samochodu prowadzącego zbliża się do niego i nie ma wystarczająco dużo czasu, aby się zatrzymać.

Innym częstym powodem spóźniania się jest siła przyzwyczajenia. Ludzie nabierają nawyku robienia tego tak bardzo, że nie zdają sobie sprawy, że to robią. Może im się również wydawać, że nic im się nie stanie, ponieważ potrafią szybko reagować i skupiają wzrok na drodze.

Wina za zderzenie przy wyprzedzaniu

Wjeżdżanie w inny pojazd pod ogon jest niezgodne z prawem. Zgodnie z (ARS) 28-730, nie możesz jechać za innym pojazdem bliżej niż jest to rozsądne i ostrożne. Musisz mieć należyty wzgląd na prędkość pojazdów i stan autostrady.

Oznacza to, że kierowca jadący z tyłu prawdopodobnie zostanie uznany za winnego kolizji. Jednakże, mogą istnieć wyjątki, kiedy kierowca prowadzący ponosi pewną odpowiedzialność za kolizję. Na przykład, jeśli zepchnąłeś innego kierowcę z drogi, możesz być częściowo winny. Jeśli zatrzymałeś się bez powodu i kierowca jadący za Tobą zderzył się z Tobą, możesz ponosić częściową winę.

Na szczęście prawo pozwala osobom, które ponoszą częściową winę, na uzyskanie odszkodowania. Jeśli odszkodowanie zostanie Ci przyznane, zostanie ono zredukowane w oparciu o Twój procent winy.

Czy zostałeś ranny w wypadku? Zadzwoń już dziś po pomoc

Nasi licencjonowani adwokaci są przygotowani do spotkania z ofiarami wypadków na bezpłatną wstępną konsultację w celu omówienia wypadku. Być może będziemy w stanie dochodzić odszkodowania w Twoim imieniu. Może to obejmować odszkodowanie za koszty leczenia, utracone zarobki i inne szkody.

Nie ma żadnego ryzyka dla Ciebie, ponieważ nie ma żadnych opłat z góry, podczas gdy my pracujemy nad Twoją sprawą. Nasi adwokaci nie otrzymują wynagrodzenia za usługi, które świadczymy, chyba że otrzymają Państwo odszkodowanie.