loader
Porady prawne

Kto ponosi winę w wypadku na parkingu?

Kierowcy mają tendencję do odprężania się podczas przejazdu przez parking. Już prawie dotarli do celu, a inne pojazdy poruszają się wolniej, więc może im się wydawać, że ryzyko kolizji jest mniejsze.

Należy jednak uważać na pieszych, którzy mogą nie zwracać na siebie takiej uwagi, jak powinni. Niektórzy kierowcy mogą przekraczać prędkość na parkingach i łamać przepisy dotyczące pierwszeństwa przejazdu. Tymczasem inni mogą zapomnieć lub po prostu nie obejrzeć się za siebie, gdy wycofują z miejsca parkingowego.

Istnieje wiele sposobów, w jakie może dojść do wypadku na parkingu, a z powodu całej tej aktywności, ocena odpowiedzialności za wypadek może być trudna. Jeśli ulegniesz wypadkowi na parkingu i masz pytania dotyczące tego, kto może być winny i/lub złożenia wniosku o odszkodowanie, jesteśmy tutaj, aby pomóc. Nasi adwokaci od wypadków samochodowych pomogli wielu ofiarom wypadków samochodowych odzyskać odszkodowanie.

Wstępna konsultacja jest bezpłatna i nie jesteś zobowiązany do wynajęcia naszej firmy, aby Cię reprezentowała.

parking

Ogólne zasady poruszania się po parkingach

Istnieją pewne ogólne zasady, których kierowcy muszą przestrzegać, aby zapobiec niebezpiecznemu wypadkowi na parkingu. Adwokaci i firmy ubezpieczeniowe często wykorzystują te zasady, aby pomóc im ocenić, który kierowca ponosi winę za kolizję.

  • Samochody na pasach ruchu mają pierwszeństwo przejazdu. Samochody wycofujące się z miejsc parkingowych muszą ustąpić pierwszeństwa pojazdom na pasach przelotowych.
  • Jeśli samochód jest zaparkowany legalnie, a Ty w niego uderzysz, prawdopodobnie zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności. Jednakże, jeśli samochód został zaparkowany nielegalnie, kierowca tego pojazdu może ponosić winę za zderzenie.
  • Należy stosować się do wszystkich znaków i sygnałów drogowych. Kolizje, które wynikają z nieprzestrzegania znaków i sygnałów drogowych, są zazwyczaj wynikiem Twojej winy.
  • Jeśli uszkodzisz inny pojazd otwierając drzwi swojego samochodu, prawdopodobnie będziesz ponosić winę za wszelkie szkody.

W wielu sytuacjach wina może być skomplikowana. Na przykład, co jeśli złamałeś prawo drogowe, ale samochód, który w Ciebie uderzył, przekroczył prędkość? Kierowca tego pojazdu może być częściowo odpowiedzialny za zderzenie, nawet jeśli to Ty ponosisz większą część winy.

Jeżeli dwa samochody wjadą na miejsce parkingowe w tym samym czasie, może być bardzo trudno ustalić, kto ponosi winę za kolizję. Jest prawdopodobne, że obaj kierowcy przyczynili się do wypadku i mogą wspólnie odpowiadać za szkody.

Kroki zapobiegające wypadkom na parkingu

Istnieją różne kroki, które można podjąć, aby zapobiec niektórym z najczęstszych wypadków na parkingu. Na przykład, po prostu zwolnić i przestrzegać ograniczeń prędkości może przejść długą drogę w kierunku utrzymania z drogi szkody. Zmniejszając prędkość, będziesz mieć więcej czasu na reakcję i ominięcie innych pojazdów, pieszych lub przeszkód.

Bądź cierpliwy w szukaniu miejsca parkingowego. Jeśli inny samochód znajduje się blisko miejsca, które chcesz zająć, może lepiej po prostu pozwolić mu na to. Jeśli będziesz próbował wjechać na miejsce, drugi kierowca może się zdenerwować i wjechać w Ciebie.

Zanim wsiądziesz do samochodu, uważaj na małe dzieci, ponieważ mogą być trudne do zauważenia. Po wejściu do samochodu należy obejrzeć się za siebie, zanim wyjedzie się z miejsca parkingowego. Należy również wycofywać się powoli, aby kierowcy jadący pasami ruchu mieli więcej czasu na reakcję. Zawsze sprawdzaj lusterka, obróć się i fizycznie spójrz za siebie, a następnie kontynuuj obserwację podczas wycofywania się z miejsca parkingowego.

Zachowaj szczególną ostrożność zbliżając się do przejść dla pieszych lub części drogi prostopadłej do pasów z miejscami parkingowymi. W tych miejscach często znajdują się piesi.

Kiedy wysiadasz z samochodu i stajesz się pieszym, rozejrzyj się w obie strony zanim przejdziesz przez ulicę lub wejdziesz na jezdnię. Spójrz w lewo, potem w prawo, a następnie ponownie w lewo. Jeśli zbliża się samochód i zwalnia, powinieneś pomachać lub nawiązać kontakt wzrokowy z kierowcą. Jeśli kierowca nawiąże z Tobą kontakt wzrokowy lub pomacha Ci dalej, wiesz, że możesz bezpiecznie przejść. Nigdy nie należy zakładać, że kierowca Cię widzi i że się zatrzyma.

Na parkingach ludzie są często rozproszeni, więc zachowanie czujności zarówno jako kierowca, jak i pieszy może pomóc zmniejszyć ryzyko udziału w wypadku.

Jak poradzić sobie z wypadkiem na parkingu

Pomimo najlepszych starań, może się zdarzyć, że będziesz uczestnikiem wypadku na parkingu. Nawet jeśli obawiasz się, że to Ty mogłeś spowodować wypadek, ważne jest, aby nie przyznawać się do winy na miejscu zdarzenia. Staraj się nie złościć na drugiego kierowcę.

Z wypadkiem na parkingu należy postępować dokładnie tak, jak z każdym innym wypadkiem samochodowym. Należy wezwać policję, aby mogła przeprowadzić dochodzenie i złożyć raport, szukać pomocy medycznej i uważać na to, jak rozmawiać o wypadku z firmą ubezpieczeniową.

Powinieneś zdecydowanie rozważyć szukanie reprezentacji prawnej, ponieważ adwokat będzie skupiał się na Twoim najlepszym interesie, a nie na tym, co firma ubezpieczeniowa chce osiągnąć. Prawnik może poradzić sobie z firmą ubezpieczeniową w Twoim imieniu, aby chronić pełną wartość Twojego roszczenia.

Po wypadku, ważne jest, aby porozmawiać z licencjonowanym adwokatem o tym, czy możesz być w stanie dochodzić odszkodowania za swoje szkody.