loader
Porady prawne

Kto może być winny wypadku przy łączeniu się pasów jezdni?

Jednym z najważniejszych pytań po wypadku, oprócz zdrowia poszkodowanych, jest: kto jest prawnie odpowiedzialny za szkody?

W niektórych sytuacjach łatwo jest ustalić, kto ponosi winę. Na przykład, jeśli kierowca był pijany i został zatrzymany za jazdę po pijanemu przez funkcjonariuszy na miejscu zdarzenia, to firmie ubezpieczeniowej trudno będzie zakwestionować, że winę ponosi drugi kierowca.

Jednakże, jest wiele innych wypadków, w których wina jest nieco trudniejsza do ustalenia. Na przykład, kiedy dwa lub więcej pojazdów łączy się ze sobą, może być trudno ustalić, kto połączył się pierwszy i czyja lekkomyślność spowodowała kolizję. Obaj kierowcy mogą w pewnym stopniu ponosić winę za wypadek.

Ogólne zasady odpowiedzialności w wypadkach przy łączeniu się pojazdów

Jeśli zmienisz pas ruchu i dojdzie do zderzenia, prawdopodobnie zostaniesz uznany za winnego. Jako kierowca zmieniający pas ruchu, masz obowiązek upewnić się, że jest to bezpieczne. Musisz upewnić się, że jest wystarczająco dużo miejsca, aby wjechać na drugi pas. Oznacza to sprawdzenie lusterek i wszelkich martwych punktów niewidocznych w lusterkach, a także użycie kierunkowskazu przed rozpoczęciem manewru.

Niektóre z powodów, dla których kierowcy łączący pasy mogą zostać uznani za odpowiedzialnych za wypadek, to m.in:

 • Zderzenie z innym kierowcą
 • Niewłączenie tylnych świateł podczas jazdy w nocy
 • Przekroczenie prędkości
 • Zawahanie podczas łączenia
 • Zbyt wolne włączanie się do ruchu
 • Nieuważne obserwowanie innych samochodów na pasie, na który wjeżdżasz
 • Jazda zbyt szybko jak na warunki drogowe, nawet jeśli nie przekraczasz dozwolonej prędkości.
 • Rozproszenie uwagi i zjechanie na drugi pas ruchu.

jezdnia

Jednakże, wina kierowcy łączącego pasy to tylko ogólna zasada. Każdy wypadek jest inny i drugi kierowca może być uznany za winnego, na przykład jeśli przekroczył prędkość lub nie zwracał uwagi, ponieważ był rozproszony.

Kierowca może również zostać uznany za winnego odmowy pozwolenia innym samochodom na połączenie się, wjechania w tył samochodu jadącego przed nim, przyspieszenia, gdy samochody próbują się połączyć, lub zwolnienia, gdy samochody jadące z tyłu zaczynają się łączyć.

Co zrobić, jeśli obaj kierowcy zmieniają pas ruchu?

Do takich wypadków może dojść, jeśli na jezdni znajdują się trzy lub więcej pasów ruchu jadących w tym samym kierunku. Na przykład do wypadku może dojść, gdy samochód jadący zewnętrznym pasem ruchu wjedzie na środkowy pas, podczas gdy samochód jadący środkowym pasem próbuje wjechać na pas zewnętrzny.

W tego rodzaju wypadkach obaj kierowcy są często uznawani za częściowo winnych, ponieważ żaden z nich nie miał pierwszeństwa przejazdu. Obaj kierowcy są zobowiązani do upewnienia się, że środkowy pas jest wolny przed zmianą pasa ruchu.

Ponieważ wina może być skomplikowana, ważne jest, aby porozmawiać z licencjonowanym adwokatem, aby dowiedzieć się, czy możesz być uprawniony do ubiegania się o odszkodowanie. Prawnicy specjalizujący się w wypadkach samochodowych uzyskali miliony odszkodowań dla ofiar wypadków.

Posiadamy rozległą wiedzę na temat prawa drogi i innych odpowiednich przepisów. Chociaż możesz myśleć, że jesteś częściowo winny lub całkowicie winny, ważne jest, aby omówić sytuację z licencjonowanym prawnikiem. Możesz być częściowo winny i nadal możesz kwalifikować się do odzyskania odszkodowania.

Wskazówki jak zapobiegać wypadkom przy łączeniu się pojazdów

Istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby zapobiec wypadkowi podczas zmiany pasa ruchu:

 • Utrzymuj stałą prędkość podczas zmiany pasa ruchu; unikaj przyspieszania lub zwalniania.
 • Upewnij się, że zawsze używasz kierunkowskazu i daj innym kierowcom wystarczająco dużo czasu, aby go zauważyli
 • Unikaj jazdy za ogonem, gdy łączą się dwa pasy ruchu.
 • Nigdy nie zatrzymuj się całkowicie na pasie przeznaczonym do łączenia.
 • Zanim zaczniesz łączyć pasy ruchu, zwiększ prędkość, aby dostosować ją do natężenia ruchu.

Należy zachować szczególną ostrożność podczas wjeżdżania na autostradę lub drogę międzystanową. Zachowaj ostrożność i poczekaj na odpowiedni moment do wykonania manewru. Jeśli inny kierowca jedzie zbyt szybko, poczekaj, aż on lub ona minie Cię przed połączeniem.

Zadzwoń do nas już dziś, aby omówić swój wypadek

Oferujemy bezpłatną, niezobowiązującą konsultację prawną w celu omówienia Twojego wypadku i wyjaśnienia, jak możemy Ci pomóc.

Odzyskaliśmy miliony w odszkodowaniach w imieniu ofiar wypadków samochodowych i setki milionów w odszkodowaniach w imieniu ofiar obrażeń ciała.

Nie otrzymujemy wynagrodzenia, jeśli nie otrzymasz odszkodowania za swoje obrażenia i szkody. Oznacza to, że kontakt z nami nie wiąże się z żadnym ryzykiem.