loader
Porady prawne

Jak kwestia akumulacji ładunku wpływa na ubezpieczenia morskie?

Akumulacja ładunków to nowy trend w branży spedycyjnej. Statki są coraz większe, magazyny coraz większe, a kontenery są przenoszone i przechowywane w coraz mniejszej liczbie miejsc. Chociaż gromadzenie ładunków może w pewnym sensie oznaczać oszczędność pieniędzy, prowadzi również do katastrofalnych strat, gdy coś pójdzie nie tak. Uszkodzony statek, pożar lub opóźnienie przesyłki mogą oznaczać utratę znacznej ilości ładunku.

Wysyłając jednorazowo duże ilości ładunku, załadowcy wkładają wiele jajek do jednego koszyka. Kiedy dochodzi do straty, firmy mogą stracić miliony za jednym zamachem.

Chociaż wiele firm uważa, że ich ubezpieczenie morskie chroni je przed stratami ładunków, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że akumulacja ładunków nastąpiła dopiero w ostatnich latach. Ochrona ubezpieczeniowa nie rosła tak szybko jak łodzie. Jeśli katastrofa pochłonie dużą ilość ładunku, możliwe jest, że Twoja polisa ubezpieczeniowa nie pokryje 100 procent strat.

Jak można zabezpieczyć się przed tymi problemami? Zapobieganie obejmuje dwie różne strategie. Po pierwsze, należy upewnić się, że posiadamy wystarczającą ochronę ubezpieczeniową dla prowadzonej przez nas działalności. Chociaż płacenie wyższych składek może być bolesne, ochrona przed dużymi stratami jest niezbędna. Po drugie, należy rozważyć niebezpieczeństwa związane z gromadzeniem ładunków: czy nie podejmujemy zbyt dużego ryzyka związanego z ładunkiem? Czy nie próbujesz przewieźć lub przechować zbyt wiele na raz?

Ubezpieczenie morskie staje się coraz bardziej złożone w miarę rozwoju i zmian zachodzących w branży żeglugowej. Posiadanie u swego boku doświadczonego prawnika specjalizującego się w ubezpieczeniach morskich może okazać się bardzo pomocne, gdy trzeba będzie zrozumieć swoją politykę lub zgłosić roszczenie.