loader
Wypadki komunikacyjne

Dochodzenie odszkodowania za wypadek samochodowy spowodowany przez kierowcę bez uprawnień

Dochodzenie odszkodowania za wypadek samochodowy spowodowany przez czyjeś lekkomyślne lub nieostrożne zachowanie może być przytłaczające. Jeśli kierowca nie posiadał prawa jazdy, może to być szczególnie skomplikowane. Możesz się zastanawiać jak, lub czy, będziesz w stanie dochodzić odszkodowania za swoje szkody.

Tego typu roszczenia są często trudne do przeprowadzenia i mogą korzystać z pomocy wykwalifikowanego adwokata. Nasi prawnicy specjalizujący się w wypadkach samochodowych w South Bend mają duże doświadczenie w różnego rodzaju wypadkach samochodowych i jesteśmy przygotowani, aby pomóc Ci w walce o maksymalne odszkodowanie. Zadzwoń do naszej firmy, aby dowiedzieć się więcej o naszej bezpłatnej konsultacji, aby omówić swoje potencjalne opcje prawne. Nie ma żadnych kosztów ani zobowiązań do skorzystania z tej usługi.

Czy można dochodzić roszczeń o odszkodowanie?

Jak w przypadku każdego wypadku samochodowego, pierwszym krokiem jest ustalenie winy. Jeżeli drugi kierowca ponosi całą odpowiedzialność za wypadek, który spowodował Państwa obrażenia, wówczas jest on również odpowiedzialny za szkody. Ustalenie winy jest takie samo jak w przypadku każdego wypadku i należy wspomnieć, że kierowca bez prawa jazdy nie będzie ponosił większej odpowiedzialności za jazdę bez prawa jazdy. Dodatkowo, jeśli zostaniesz uznany za częściowo winnego wypadku, wtedy, zgodnie z prawem o zaniedbaniu porównawczym, będziesz odpowiedzialny za swój procent szkód.

Niektóre powszechne scenariusze wypadków samochodowych, w których druga strona jest zarówno winna, jak i nie posiada prawa jazdy obejmują:

Inny kierowca ponosi winę, nie ma prawa jazdy i nie jest ubezpieczony

W tym scenariuszu, winny kierowca jest w pełni odpowiedzialny za szkody. Jednakże, nie jest to takie proste. Większość kierowców, którzy wsiadają za kierownicę bez legalnego prawa jazdy zazwyczaj ma inne problemy, takie jak:

  • Zawieszone prawo jazdy z powodu DUI lub zbyt wielu punktów na jego lub jej licencji
  • Nigdy nie otrzymał prawa jazdy
  • Prawo jazdy wygasło, ale nigdy nie zostało odnowione

Niezależnie od powodu braku prawa jazdy, jeśli kierowca nie posiada ubezpieczenia, Twoimi dwoma opcjami będzie albo dochodzenie roszczeń z majątku osobistego kierowcy - co prawdopodobnie nie przyniesie Ci zbyt wiele netto - albo skorzystanie z własnej polisy ubezpieczeniowej. Jednakże, jeśli zaniedbali Państwo zakup ubezpieczenia od nieubezpieczonych/nieubezpieczonych kierowców (UM/UIM) w swojej polisie, może to nie być możliwe.

Kierowca, który zawinił nie ma prawa jazdy, ale ma ubezpieczenie

Jeśli kierowca ma ubezpieczenie samochodu - wtedy możesz być w stanie dochodzić roszczenia ubezpieczeniowego poprzez jego lub jej polisę. Należy jednak pamiętać, że wielu ubezpieczycieli nie uzna roszczenia z tytułu wypadku spowodowanego przez kierowcę bez prawa jazdy.

Jeśli firma ubezpieczeniowa odrzuci roszczenie z powodu nieubezpieczenia kierowcy, ponownie będziesz mógł dochodzić roszczenia z części UM/UIM swojej własnej polisy ubezpieczeniowej.

prawo jazdy

Kierowca, który spowodował wypadek nie posiada prawa jazdy i prowadzi pożyczony samochód

Jeśli kierowca, który spowodował wypadek nie posiada prawa jazdy i prowadzi cudzy samochód - za zgodą właściciela samochodu - możesz dochodzić roszczenia z polisy ubezpieczeniowej właściciela samochodu.

We wszystkich tych scenariuszach, dochodzenie roszczeń w celu odzyskania odszkodowania za wypadek samochodowy spowodowany przez nielicencjonowanego kierowcę jest skomplikowane. Jest to tylko jeden z powodów, dla których zdecydowanie zalecamy rozmowę z licencjonowanym prawnikiem, aby sprawdzić, jakie opcje prawne mogą mieć zastosowanie w Państwa wyjątkowej sytuacji.

Czy posiadasz wystarczające ubezpieczenie na wypadek nieoczekiwanego zdarzenia?

Twój ubezpieczyciel samochodowy musi zaoferować Ci ochronę UM/UIM w swojej polisie. Minimalne pokrycie limitów UMBI to $25,000/$50,000. Możesz zdecydować się na zakup większej ilości limitów, jednak nie mogą one być wyższe niż limity Twojego pokrycia ochronnego na obrażenia ciała.

Underinsured motorist bodily injury protection (UIMBI) musi być również oferowane jako część Twojej polisy. Ochrona ta jest przydatna, kiedy kierowca, który zawinił posiada ubezpieczenie, ale jego limity są zbyt niskie, aby pokryć szkody. Zasadniczo, UIMBI jest kupowane, aby wyrównać różnicę, gdy inny kierowca ma limity niższe niż limity na twojej polisie ubezpieczeniowej.

Zadzwoń do naszej kancelarii, aby omówić swoje opcje prawne za darmo

Po wypadku samochodowym, jest wiele rzeczy, które wymagają Twojej uwagi, ale najważniejszą z nich jest Twój powrót do zdrowia.

Zajmujemy się roszczeniami z tytułu wypadków samochodowych dla poszkodowanych ofiar każdego dnia, i jesteśmy przygotowani do pełnego prowadzenia sprawy, abyś mógł skupić się na swoim zdrowiu. Jesteśmy dobrze zaznajomieni z prawem stanowym i wiemy jak zbudować silną sprawę w Twoim imieniu. Nasze bogate doświadczenie daje nam również lepszy wgląd w określanie najlepszego podejścia prawnego, gdy występują ekstremalne komplikacje, takie jak nielicencjonowany kierowca.

Zadzwoń do naszej firmy w każdej chwili, dzień lub noc, aby zaplanować bezpłatną konsultację prawną. To spotkanie jest bezpłatne i nie niesie za sobą żadnych zobowiązań dla Ciebie. Jeśli weźmiemy Twoją sprawę, nie pobieramy żadnych opłat z góry ani honorariów adwokackich aż do zakończenia sprawy - i tylko wtedy, gdy odzyskamy dla Ciebie odszkodowanie.