loader
Wypadki komunikacyjne

Dlaczego więcej kierowców ulega wypadkom w pobliżu domu

Być może słyszałeś, jak ludzie mówią, że więcej wypadków zdarza się bliżej domu, ale czy to tylko powiedzenie, czy fakt? Jeśli to prawda, jak możesz zapobiec temu, abyś Ty i Twoi bliscy nie stali się statystyką?

Jeśli doznałeś obrażeń w wypadku samochodowym spowodowanym zaniedbaniem innego kierowcy, nasi doświadczeni prawnicy specjalizujący się w wypadkach samochodowych są gotowi udzielić Ci pomocy prawnej i pomóc w uzyskaniu odszkodowania, którego potrzebujesz. Nasza bezpłatna konsultacja jest doskonałym sposobem na uzyskanie odpowiedzi na pytania prawne w niestresujący sposób, ponieważ nie ma obowiązku korzystania z naszych usług.

Czy ta statystyka jest faktem czy fikcją?

Progressive Insurance przeprowadził pierwszą ankietę do badania, gdzie większość wypadków może się zdarzyć. Mimo że w badaniu wzięło udział tylko 11 000 kierowców, wynik i tak był zdumiewający. Wyniki ujawniły, że 52 procent kierowców miało wypadek w ciągu pięciu minut od swojego domu, a 77 procent miało wypadek w promieniu 15 mil od miejsca zamieszkania. Chociaż badanie to miało miejsce w 2001 roku, nowsze badania nadal potwierdzają pierwotne twierdzenie.

Dlaczego wypadki zdarzają się bliżej domu?

Badania wykazują, że doświadczeni kierowcy mogą być bardziej narażeni na wypadek w pobliżu domu, ponieważ jeżdżą na tej trasie od dłuższego czasu i mogą zwracać mniejszą uwagę. Natomiast nowsi kierowcy mogą pozostać czujni na otoczenie - nawet w dobrze znanych miejscach.

National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA), poinformowała ostatnio, że nie tylko więcej wypadków zdarza się w niewielkiej odległości od domu, ale są one często poważniejsze. NHTSA twierdzi, że często, gdy ludzie znajdują się w niewielkiej odległości od domu, mogą nie zapinać pasów, przez co są bardziej narażeni na poważne lub śmiertelne obrażenia w razie kolizji.

Znajomość może prowadzić do nieostrożności

Innym powodem, dla którego wypadki zdarzają się bliżej domu, jest to, że kierowcy są tak zaznajomieni z dojazdem do pracy, że mogą się "wyłączyć" lub przejść w tryb "auto-drivingu". Jest to bardzo niebezpieczne i zwiększa ryzyko wypadku. Inne czynniki, które mogą zwiększyć szanse na wypadek samochodowy w pobliżu domu to m.in:

  • Pora dnia: Jazda późno w nocy zwiększa ryzyko wypadku z powodu zmęczenia lub rozproszenia uwagi.
  • Nieoczekiwane elementy: Pieszy w późnych godzinach nocnych, zwierzę wbiegające na jezdnię, zła pogoda lub problem z samochodem.
  • Jazda pod wpływem alkoholu: Czy to z powodu alkoholu, czy narkotyków, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu utrudnia bezpieczną jazdę.

Wielu kierowców może nie zdawać sobie sprawy, że około jedna trzecia wszystkich śmiertelnych wypadków drogowych ma miejsce po godzinie 18:00 i przed północą. Unikanie jazdy w późnych godzinach nocnych lub wczesnych godzinach porannych, gdy tylko jest to możliwe, może pomóc zmniejszyć ryzyko wypadku samochodowego, ale defensywna jazda jest nadal najlepszą strategią.

Jak można uniknąć wypadku?

Czy to w pobliżu domu, czy na dwudniowej wycieczce, zawsze zapinaj pasy. Insurance Institute for Highway Safety podał niedawno, że prawie połowa ofiar wypadków, które zginęły w wypadku samochodowym, nie miała zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Nie prowadź samochodu, jeśli nie czujesz się czujny. Jeśli jesteś zmęczony, piłeś lub bierzesz leki na receptę, najlepiej jest zachować ostrożność i nie wsiadać za kierownicę.

Przestrzeganie tych i innych zasad bezpiecznej jazdy pomoże Ci uniknąć niepotrzebnych wypadków, które mogą kosztować Cię dużo pieniędzy, jak również poważnych obrażeń.

Inne środki bezpieczeństwa, które możesz podjąć to:

  • Zachowanie czujności i unikanie czynników rozpraszających, takich jak korzystanie z telefonu lub jedzenie podczas jazdy.
  • Przestrzeganie ograniczeń prędkości
  • Częste sprawdzanie, czy na drodze nie ma pieszych lub rowerzystów, których trudno dostrzec i którzy mogą nie zwracać uwagi.

samochód koło domu

Co należy zrobić, jeśli dojdzie do wypadku?

Jeśli uczestniczysz w wypadku w pobliżu domu lub w innym miejscu z powodu zaniedbania innego kierowcy, zdecydowanie zalecamy zachowanie spokoju i skontaktowanie się z numerem 9-1-1 w celu uzyskania pomocy. Jeśli wypadek miał miejsce w pobliżu domu, zadzwonienie do członka rodziny może zapewnić komfort podczas oczekiwania na przyjazd policji.

Inne kroki, które powinieneś podjąć, aby chronić siebie i potencjalne roszczenia:

  • Sprawdź siebie i wszystkich pasażerów pod kątem obrażeń - nie przemieszczaj nikogo, jeśli nie jest to konieczne
  • Jeśli możesz to zrobić bez narażania siebie lub innych, sfotografuj miejsce zdarzenia, pozostałości drogowe, uszkodzenia pojazdu i inne dowody, które mogą być pomocne w ustaleniu winy.
  • Uzyskaj informacje od innych kierowców i poczekaj na przyjazd policji
  • Chroń swoje zdrowie i szukaj natychmiastowej pomocy medycznej, nawet jeśli nie odczuwasz bólu lub nie widzisz śladów obrażeń.

Dowiedz się, jak nasi adwokaci mogą być w stanie zapewnić pomoc prawną

Mamy wieloletnie doświadczenie w rozpatrywaniu roszczeń z tytułu wypadków samochodowych. Walczyliśmy o pociągnięcie winnych do odpowiedzialności i odzyskaliśmy miliony odszkodowania w imieniu naszych poszkodowanych klientów.

Chociaż nikt nie może zagwarantować wyniku, statystycznie rzecz biorąc, poszkodowani, którzy zatrudniają reprezentację prawną, często odzyskują większe odszkodowania niż ci, którzy tego nie robią. Dowiedz się czy możesz mieć podstawy do dochodzenia odszkodowania za swoje straty kontaktując się z naszą kancelarią już dziś.

Oferujemy bezpłatne konsultacje, które nie niosą ze sobą żadnego zobowiązania do skorzystania z naszych usług. Jeśli podejmiemy się prowadzenia Twojej sprawy, nie ponosisz żadnych kosztów ani z góry, ani w trakcie reprezentowania Cię przez nas. Nie otrzymujemy wynagrodzenia do czasu zakończenia sprawy sądowej i tylko wtedy, gdy najpierw odzyskamy odszkodowanie w Twoim imieniu.