loader
Odszkodowania

Czy mechanicy samochodowi lub warsztaty naprawcze mogą być odpowiedzialni za wypadek samochodowy?

Wielu z nas nie wie zbyt wiele o tym, jak działają nasze samochody, dlatego powierzamy ich naprawę mechanikom. Niestety, trudno jest wiedzieć wcześniej, czy mechanik dobrze wykona swoją pracę. Często polegamy na opiniach klientów w Internecie lub rekomendacjach od przyjaciół i członków rodziny.

Cała ta niepewność oznacza, że istnieje szansa, że zatrudnisz mechanika, który wykona złą pracę i sprawi, że Twój samochód nie będzie się nadawał do jazdy. Jeśli tak się stanie, mechanik może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za szkody.

Jednakże, jest to skomplikowana sytuacja, aby spróbować zarządzać na własną rękę. Prawnicy zajmujący się wypadkami samochodowymi w Law Group mają udokumentowane doświadczenie w odzyskiwaniu odszkodowań dla ofiar wypadków.

Poniżej, dowiedz się więcej o odpowiedzialności mechaników samochodowych i warsztatów naprawczych, gdy wypadek jest spowodowany przez zaniedbania w naprawie.

Udowodnienie, że mechanik dopuścił się zaniedbania

Twój adwokat nie tylko musi udowodnić, że mechanik dopuścił się zaniedbania, ale musi również wykazać, w jaki sposób to zaniedbanie jest związane z Twoim wypadkiem. Być może nie trzeba będzie udowadniać, że mechanik był jedyną przyczyną wypadku, tylko jedną z przyczyn.

Zaniedbanie jest teorią prawną, która jest stosowana w większości przypadków obrażeń ciała. Stanowi ona, że osoba lub strona może być pociągnięta do odpowiedzialności, jeśli ofiara może ustalić cztery elementy:

  • Strona winowajcy była winna ofierze obowiązek opieki, co oznacza, że strona winowajcy musiała podjąć rozsądne kroki, aby pomóc zapobiec ofierze w doznaniu obrażeń.
  • Obowiązek opieki został naruszony, albo przez lekkomyślne działania, albo przez zaniechanie działania.
  • Naruszenie to ma związek przyczynowy z krzywdą doznaną przez ofiarę.
  • Szkoda poniesiona przez poszkodowanego spowodowała powstanie szkody.

Co to jest obowiązek opieki ze strony mechanika?

Pierwszą rzeczą, którą Twój prawnik będzie musiał ustalić, jest obowiązek zachowania ostrożności przez mechanika podczas naprawy Twojego samochodu.

Jeśli mechanik posiadał licencję, może mieć większy obowiązek wykonania dobrej pracy, w przeciwieństwie do mechanika bez licencji. Chociaż nie wymaga się od mechaników samochodowych posiadania licencji, większość renomowanych warsztatów wymaga od mechaników posiadania licencji, np. certyfikatu Automotive Service Excellence (ASE).

Na przykład, można oczekiwać, że mechanik, który przeszedł przez proces uzyskiwania certyfikatu ASE, będzie miał lepsze zrozumienie problemów z samochodem i kiedy może być niebezpieczny do jazdy. Jeśli zauważy on zużycie części silnika, może mieć obowiązek przeprowadzenia dalszego dochodzenia.

Jeśli mechanik nie posiada licencji, ale ma duże doświadczenie w pracy przy samochodach, a doświadczenie to można udokumentować, mechanik ten może mieć obowiązek opieki, taki jak obowiązek licencjonowanego mechanika. Ze względu na swoje doświadczenie, rozsądna osoba może oczekiwać, że zauważy on problemy i albo je naprawi, albo poinformuje o nich właściciela pojazdu.

Udowodnienie naruszenia obowiązku opieki

Następnym krokiem w udowadnianiu zaniedbania jest wykazanie, że doszło do naruszenia obowiązku opieki. Na przykład, może mechanik powinien był zauważyć problem, który sprawił, że jazda samochodem stała się niebezpieczna. Być może musiał on dwukrotnie sprawdzić swoją pracę lub dokładniej coś skontrolować.

Zasadniczo, jeśli rozsądnie byłoby oczekiwać od mechanika, że coś zrobi, a tego nie zrobił, mogło dojść do naruszenia obowiązku opieki.

Mechanicy i warsztaty naprawcze mogą mieć obowiązek ostrzegania o problemach. Na przykład, jeśli powiedzą Ci, że Twój samochód może być niebezpieczny w prowadzeniu z powodu określonego problemu, a Ty i tak to zrobisz, warsztat może nie ponosić żadnej odpowiedzialności za wypadek, który nastąpi. Na przykład, jeśli powiedzą, że bieżniki na oponach są niskie i mogą mieć trudności z uzyskaniem przyczepności w deszczowych warunkach, a Ty będziesz jeździł w deszczu, sklep może nie ponosić odpowiedzialności za wypadek.

Inne przykłady naruszenia obowiązku opieki mogą obejmować:

Przeprowadzenie niewłaściwej naprawy Nieusunięcie przedmiotów, które dostały się do pojazdu podczas wykonywania naprawy Zamontowanie niewłaściwej części Uszkodzenie rzeczy w pobliżu obszaru samochodu, nad którym pracowano Modyfikacja pojazdu w taki sposób, że jazda stała się nielegalna

Powiązanie naruszonego obowiązku z obrażeniami

Jest to często jedna z najtrudniejszych rzeczy do udowodnienia w sprawie o odszkodowanie za obrażenia ciała. Dlatego też należy poważnie rozważyć poszukiwanie reprezentacji prawnej. Adwokat może być w stanie przynieść w świadka eksperta, który może zastosować jego lub jej wiedzy technicznej naprawy samochodów, aby określić, w jaki sposób zaniedbania pracy mogły przyczynić się do wypadku.

Ważne jest, aby zachować dokumentację wszystkich prac naprawczych wykonanych na Państwa pojeździe. Po wypadku, warsztat, który pracuje nad Państwa samochodem może być w stanie wykorzystać te informacje do udokumentowania problemów, które mogły doprowadzić do wypadku.

Kiedy zaniedbanie mechanika samochodowego prowadzi do wypadku, wyniki mogą być druzgocące.