loader
Wypadki komunikacyjne

Czy bezpiecznie jest próbować zbierać dowody po wypadku samochodowym?

Nawet jeśli wypadek już się wydarzył, miejsce wypadku samochodowego może być bardzo niebezpieczne. Niestety kierowcy, którzy przejeżdżają przez to miejsce nie zawsze są tak ostrożni i cierpliwi jak powinni. Zła pogoda tylko zwiększa niepewność osób biorących udział w wypadku oraz innych kierowców w okolicy.

Podczas gdy większość poszkodowanych skupia się na swoich obrażeniach i bezpieczeństwie, mogą oni również myśleć o zbieraniu dowodów, które mogą im pomóc później, gdy będą składać pozew. Jednakże, bardzo ważne jest, aby zachować ostrożność podczas zbierania dowodów. Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo jest nadal najważniejszym priorytetem.

Law Group omawia, jak bezpiecznie zbierać dowody dla potencjalnego roszczenia o odszkodowanie. Jednak bez względu na to, jak dużo lub mało dowodów zebrać, nasi prawnicy od wypadków samochodowych może nadal być w stanie Ci pomóc. Zadzwoń do naszych biur już dziś, aby umówić się na bezpłatną ocenę sprawy. Jeśli podejmiemy się Twojego roszczenia, nie zapłacisz nam nic, dopóki nie otrzymasz odszkodowania.

Trzymanie się z dala od drogi śmierci

Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką mogą zrobić ofiary wypadku jest usunięcie swoich pojazdów z miejsca wypadku, pod warunkiem, że można bezpiecznie poruszać się samochodem. Chcesz zmniejszyć ryzyko, że przejeżdżający samochód uderzy w Twój i spowoduje dalsze uszkodzenia i potencjalnie więcej obrażeń. Jest to szczególnie ważne, jeśli wypadek wydarzył się na autostradzie, gdzie samochody poruszają się z dużą prędkością. Zjedź na pobocze i wyłącz się z ruchu.

Należy wysiadać z samochodu tylko wtedy, gdy jest to bezpieczne. Czasami na poboczu jest dużo miejsca, aby zatrzymać samochód i wysiąść - może być kilka stóp między stroną kierowcy lub pasażera samochodu a najbliższym pasem ruchu. Czasami jednak miejsca jest bardzo mało i nadjeżdżający kierowca, który nie zwraca uwagi, może zjechać na pobocze i uderzyć w Ciebie.

Jeśli Twoje obrażenia na to pozwalają, a Ty nie będziesz narażać się na niebezpieczeństwo, wysiądź z samochodu i zrób zdjęcia obu pojazdów. Możesz również sfotografować wszelkie widoczne obrażenia. Sfotografuj warunki drogowe lub pogodowe, które mogły odegrać rolę w kolizji.

Kolejną ważną wskazówką jest zachowanie spokoju. Drugi kierowca może się na Ciebie zdenerwować, nawet jeśli to on ponosi winę za kolizję. Nie chcesz się w to wplątać, złoszcząc się na niego. Zachowując spokój, możesz być również w stanie wymienić się informacjami z drugim kierowcą.

Jeśli drugi kierowca wysiądzie ze swojego samochodu przed Tobą i zacznie krzyczeć w Twoim kierunku, zamknij drzwi i zostań w samochodzie. Unikaj kontaktu wzrokowego, ponieważ drugi kierowca może poczuć się zagrożony i próbować wywołać słowną lub fizyczną sprzeczkę. Poczekaj na przyjazd policji, która pomoże rozładować sytuację.

Zwracaj uwagę na świadków, np. kierowców innych samochodów, którzy zatrzymują się, aby zaoferować pomoc. Poproś o ich dane kontaktowe i zrób notatki z rozmowy. Ludzie mogą szybko zapomnieć ważne szczegóły dotyczące sytuacji, więc chcesz dowiedzieć się, co widzieli, póki jeszcze mają to świeżo w pamięci.

Oczekiwanie na pierwszych ratowników

Oprócz wypełniania raportu z wypadku drogowego lub wystawiania mandatów, funkcjonariusze organów ścigania starają się również pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa uczestnikom wypadku. Na przykład, mogą oni:

  • Zatrzymać lub zmienić trasę przepływu ruchu
  • Ostrzegać innych kierowców o możliwych zagrożeniach drogowych związanych z miejscem wypadku
  • Radzić sobie z wzburzonymi stronami
  • powstrzymać osobę, która może być pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Dokumentacja szkód powstałych w wyniku wypadku samochodowego

Istnieje kilka rzeczy, które należy zachować w trakcie procesu roszczeniowego, takich jak:

  • Rachunki medyczne lub pokwitowania
  • Pokwitowania za naprawy mienia
  • Faktury za wszelkie usługi osobiste lub pomoc medyczną

Zaplanuj bezpłatną konsultację z doświadczonym prawnikiem

Doświadczeni adwokaci nie tylko wiedzą, jaki rodzaj dowodów należy zebrać po wypadku samochodowym, ale również wiedzą, co należy zrobić, aby zbudować silną sprawę.