loader
Porady prawne

Co to jest ERISA?

ERISA to skrót od Employee Retirement Income Security Act z 1974 roku, zbioru przepisów federalnych, które zostały stworzone w celu ochrony świadczeń pracowniczych, takich jak świadczenia emerytalne, świadczenia zdrowotne, świadczenia z tytułu niezdolności do pracy, świadczenia z tytułu akcji oraz świadczenia z tytułu urlopów/zwolnień.

Historia ERISA zaczyna się w latach 60-tych, kiedy producent samochodów Studebaker ogłosił bankructwo i zamknął fabrykę. Firmowy plan emerytalny był słabo finansowany, pozostawiając tysiące pracowników bez obiecanych im świadczeń emerytalnych. W odpowiedzi utworzono Prezydencki Komitet ds. Korporacyjnych Planów Emerytalnych, a ustawodawcy zaczęli współpracować z grupami biznesowymi w celu stworzenia przepisów, które zapobiegłyby utracie obiecanych świadczeń przez pracowników. W końcu, po latach pracy w komisjach i przesłuchań publicznych, prezydent Gerald Ford podpisał ustawę ERISA w Święto Pracy 1974 roku.

Czy wszystkie firmy są zobowiązane do przestrzegania ERISA?

Podczas gdy ERISA nie wymaga od firm posiadania planów emerytalnych lub innych minimalnych świadczeń pracowniczych, reguluje ona sposób, w jaki firmy oferujące świadczenia reagują na swoich pracowników domagających się tych świadczeń. Na przykład, ERISA reguluje jak plany emerytalne są finansowane i jak wypłacane są emerytury. Podobnie, ERISA reguluje, w jaki sposób pracodawcy oferujący ubezpieczenie zdrowotne muszą pokrywać świadczenia dla tych, którzy stracili pracę lub dla tych z istniejącymi wcześniej schorzeniami.

Jeśli twój pracodawca niesłusznie odmówił wypłaty jakichkolwiek świadczeń pracowniczych, lub jeśli twoja firma ubezpieczeniowa odmówiła wypłaty roszczenia, które jest związane z twoimi świadczeniami pracowniczymi, możesz mieć sprawę ERISA, która musi być rozpatrzona w sądzie federalnym. Na przykład, jeśli twoja firma ubezpieczeniowa odmówiła ci prawa do długoterminowej renty inwalidzkiej, i jeśli twoje ubezpieczenie inwalidzkie było zapewnione przez twojego pracodawcę, możesz potrzebować złożyć apelację z pomocą adwokata ERISA.