loader
Wypadki komunikacyjne

Co powinienem zrobić po doznaniu obrażeń w wypadku spowodowanym szaleństwem na drodze?

Ludzie często łączą razem wściekłość drogową i agresywną jazdę. Jednakże, to jest nieścisłe. Agresywna jazda może prowadzić do wściekłości drogowej, ale nie są to te same rzeczy.

Przykładem agresywnej jazdy jest jazda za ogonem lub przekraczanie prędkości pomimo dużego natężenia ruchu. Kierowcy, którzy angażują się w te zachowania są często źli i jeśli ich gniew nadal eskaluje, mogą zacząć przeklinać innych kierowców, rzucać rzeczami lub nawet celowo wjeżdżać w inne samochody. Przeklinanie, rzucanie przedmiotami lub wbijanie się w inne samochody to wszystko przykłady wściekłości drogowej.

Jeśli jesteś zaangażowany w tego typu wypadku, musisz być ostrożny, gdy masz do czynienia z innym kierowcą. Nie chcesz zrobić nic, co może sprawić, że ta osoba będzie się złościć i narazi Cię na niebezpieczeństwo. Poniżej nasi doświadczeni adwokaci od wypadków samochodowych omawiają, co należy zrobić po wypadku z wściekłości na drodze, aby pomóc zachować roszczenie i zachować bezpieczeństwo.

Jak powszechna jest agresywna jazda?

Poniższe statystyki nie powinny być zaskoczeniem dla kierowców, ponieważ badania wykazały, że Polska ma jednych z najgorszych kierowców w UE.

Fundacja AAA przeprowadza coroczną ankietę w celu określenia odsetka kierowców, którzy angażują się w agresywne zachowania. Badanie z 2019 roku wykazało, co następuje:

 • 32 procent ankietowanych kierowców wykonywało niegrzeczne gesty lub trąbiło na innych kierowców w ciągu ostatnich 30 dni
 • 15 milionów kierowców podkuliło ogon, aby zapobiec łączeniu się innego samochodu
 • 25 procent ankietowanych kierowców przyspieszyło, gdy inny kierowca próbował ich wyprzedzić
 • 48 procent ankietowanych jeździ 15 kilometrów na godzinę ponad limit prędkości

Kierowcy, którzy angażują się w te zachowania mogą stawać się coraz bardziej wściekli i uciekać się do szału drogowego.

Jak ofiary wypadków drogowych z powodu szału mogą zachować bezpieczeństwo?

To jest często dobry pomysł, aby pozostać w samochodzie po wypadku, zwłaszcza jeśli jest duży ruch. Jeżeli ty wysiadasz, ty możesz stawiać ciebie w krzywdzącym sposobie. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli drugi kierowca jest wściekły i ma atak szału drogowego.

Jeśli widzisz, że drugi kierowca krzyczy na Ciebie, lub jeśli wysiada ze swojego samochodu, zamknij drzwi. Kierowcy, którzy doświadczają szału drogowego mogą dążyć do konfrontacji i potencjalnie próbować otworzyć Twoje drzwi.

Twoim celem w kontaktach z kierowcą, który jest w stanie szału drogowego jest próba deeskalacji. Oto kilka dodatkowych wskazówek, jak zachować bezpieczeństwo:

 • Unikaj kontaktu wzrokowego: To może sprawić, że drugi kierowca stanie się jeszcze bardziej zły. Patrz prosto przed siebie i ignoruj go.
 • Nie angażuj się w rozmowę z innym kierowcą: Nie musisz jeszcze odpowiadać na pytania tej osoby ani próbować uzyskać informacji o ubezpieczeniu. To naturalne, że czujesz potrzebę obrony, zwłaszcza jeśli kierowca twierdzi, że wypadek jest spowodowany z Twojej winy. Jednak angażowanie się może tylko pogorszyć sytuację.
 • Zadzwoń na policję: Jeśli czujesz, że jesteś w niebezpieczeństwie, zadzwoń pod numer 9-1-1 i poczekaj na policję. Jeśli Twój samochód nadal nadaje się do jazdy, możesz nawet pojechać na posterunek policji, zamiast czekać na poboczu.
 • Zatrzymaj się w publicznym, zaludnionym miejscu: Jeśli w pobliżu jest zaludnione miejsce, takie jak parking lub centrum handlowe, może być najlepiej tam wjechać. Ludzie angażujący się w furię drogową mogą być mniej skłonni do przemocy, jeśli w pobliżu jest dużo ludzi.

Zachowanie roszczenia

Istnieją kroki, które możesz podjąć, aby pomóc zachować swoje roszczenie o odszkodowanie po wypadku z powodu furii drogowej:

 • Zapisz, co się stało, zanim zapomnisz: Kiedy masz kilka minut, zapisz co się stało. Łatwo jest zapomnieć ważne szczegóły w krótkim czasie po wypadku. Co zrobił drugi kierowca? Jak doszło do zderzenia? Jak doszło do Twoich obrażeń?
 • Należy bardzo uważać na to, co mówi się firmie ubezpieczeniowej: Firma ubezpieczeniowa szuka jakiegokolwiek powodu, aby przypisać Państwu pełną lub częściową winę za wypadek.
 • Proszę bardzo uważać na to, jak wiele mogą Państwo powiedzieć o wypadku. Nie muszą Państwo wchodzić w szczegóły. Mogą Państwo po prostu powiedzieć, że uczestniczyli Państwo w wypadku i doznali obrażeń, z powodu których szukają Państwo leczenia.
 • Jeśli powiedzą Państwo, że drugi kierowca był zły, firma ubezpieczeniowa może próbować twierdzić, że zrobili Państwo coś, co spowodowało zdenerwowanie drugiego kierowcy, np. złamali Państwo przepisy drogowe.

Zaplanuj bezpłatną konsultację już dziś, aby uzyskać pomoc prawną

W Law Group wiemy, że ofiary wypadków samochodowych często mają wiele pytań dotyczących tego, co robić dalej. Jesteśmy tutaj, aby pomóc - przez ponad 28 lat służenia ofiarom wypadków, odzyskaliśmy setki milionów w odszkodowaniach.

Nie ma żadnego ryzyka, ponieważ nie pobieramy żadnych opłat z góry za nasze usługi. Nie otrzymujemy wynagrodzenia za pomoc ofiarom wypadków, chyba że odzyskamy odszkodowanie w ich imieniu.