loader
Porady prawne

Co należy wiedzieć o winie za wypadek przy skręcie w lewo?

Kierowcy próbujący skręcić w lewo są zazwyczaj uznawani za winnych, jeśli dojdzie do wypadku. Dzieje się tak, ponieważ prawo stanowi, że kierowcy próbujący skręcić w lewo muszą ustąpić pierwszeństwa nadjeżdżającym pojazdom i poczekać, aż będzie można bezpiecznie ruszyć. Jednak możliwe jest, że kierowca nadjeżdżający z naprzeciwka również zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich został poszkodowany w wypadku przy skręcie w lewo, ważne jest, aby chronić swoje roszczenia poprzez zatrudnienie doświadczonego prawnika. Oferujemy bezpłatną, bezkosztową ocenę Twojego roszczenia o odszkodowanie za wypadek. Nasi adwokaci od wypadków samochodowych uzyskali miliony w odszkodowaniach w imieniu ofiar wypadków.

Dlaczego zderzenia przy skręcie w lewo są często bardziej niebezpieczne

Istnieje kilka powodów, dla których skręty w lewo są bardziej niebezpieczne niż skręty w prawo i inne manewry drogowe. Skręty w lewo przerywają płynność ruchu, kierowcy często zapominają o używaniu kierunkowskazów, kierowcy nadjeżdżający często próbują przejechać przez skrzyżowanie przed skręcającymi kierowcami, a kierowcy skręcający często przeceniają ilość czasu, jaką mają na przejechanie przez skrzyżowanie.

Niektórzy kierowcy są niecierpliwi i próbują skręcić, mimo że nie widzą samochodów na pasie do skrętu w lewo, który znajduje się naprzeciwko ich pasa.

Najczęstsze wypadki przy skręcie w lewo

Chociaż nie ma dwóch takich samych wypadków, istnieją wspólne powody, dla których kierowcy ulegają wypadkom przy skręcie w lewo, np:

  • Nadjeżdżający kierowca przejechał na czerwonym świetle i uderzył w pojazd skręcający w lewo
  • Nadjeżdżający kierowca przekroczył prędkość i zderzył się z pojazdem próbującym skręcić w lewo
  • Kierowca jednego z pojazdów był pod wpływem narkotyków lub alkoholu
  • Kierowca któregokolwiek z pojazdów był rozproszony, np. rozmawiał przez telefon komórkowy lub z pasażerami, pisał SMS-y, jadł, pił, regulował radio lub GPS

Zderzenie przy skręcie w lewo może być również spowodowane przez dzikie zwierzę wybiegające na drogę, co powoduje, że jeden z kierowców musi wykonać manewr wymijający, który skutkuje zderzeniem. Zła pogoda lub niebezpieczne warunki drogowe również mogą przyczynić się do kolizji.

wypadek

Przepisy dotyczące prawa drogi

Przepisy dotyczące prawa pierwszeństwa przejazdu często określają, kto ponosi winę za zderzenie, szczególnie w przypadku skrętu w lewo lub w prawo. Przepisy te mówią kierowcom, kiedy mogą włączyć się do ruchu, wjechać na określone rodzaje dróg i wjechać na skrzyżowanie.

Kierowcy próbujący skręcić w lewo muszą zawsze ustąpić pierwszeństwa nadjeżdżającym pojazdom. Pojazd, który pierwszy dotrze do skrzyżowania ma pierwszeństwo przejazdu, chyba że kierowca próbuje skręcić w lewo. Jeżeli dwa pojazdy wjadą na skrzyżowanie w tym samym czasie, pojazd z lewej strony musi ustąpić pierwszeństwa pojazdowi z prawej strony.

Przypadek kolizji przy skręcie w lewo

Jeśli potwierdzimy Twoje roszczenie podczas bezpłatnej konsultacji, doświadczony prawnik z naszej kancelarii jest przygotowany do przeprowadzenia dokładnego dochodzenia, które może obejmować:

  • Przejrzenie wszelkiej dokumentacji związanej z wypadkiem, w tym raportów policyjnych, roszczeń ubezpieczeniowych, zeznań świadków, raportów medycznych lub innych dokumentów
  • Zbadanie dowodów, takich jak zdjęcia, nagrania wideo, uszkodzenia pojazdu, szczątki z miejsca wypadku oraz wszelkie odniesione obrażenia
  • Zbadanie wszelkich możliwych warunków pogodowych lub drogowych, które mogły przyczynić się do wypadku

Ważne jest, aby zrozumieć, że obowiązuje u nas prawo o zaniedbaniu porównawczym, co oznacza, że każdy kierowca biorący udział w wypadku może być pociągnięty do odpowiedzialności za swój procent winy.

Skontaktuj się z licencjonowanym adwokatem w sprawie swojego wypadku

Dochodzenie do siebie po poważnym wypadku może być trudne bez pomocy doświadczonego prawnika.